MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ

Czym są bańki chińskie?

Chińskie bańki (bańki akupunkturowe) to wykonane ze specjalnego tworzywa (silikon, guma) przyrządy przydatne w terapii schorzeń i dysfunkcji ciała. Zestaw zazwyczaj składa się z 4 baniek o zróżnicowanej wielkości i średnicy, rozmiar dobieramy w zależności od tego, jak chcemy wykorzystać przyrząd oraz na którą okolicę ciała: przykładowo masaż tylnej części ud będzie wymagał zastosowania bańki o największej średnicy. Natomiast realizacja terapii w oparciu o zasady akupunktury i akupresury wiązać się będzie z odmienną techniką użytkowania i z korzystaniem z przyrządu o zdecydowanie mniejszych rozmiarach.

Istnieje specjalna mapa stawiania baniek chińskich w oparciu o filozofię blokad energetycznych. W praktyce wykorzystuje się także bańki ogniowe – szklane, bezogniowe próżniowe lub plastikowe oraz bardzo rzadko – kontrowersyjne bańki cięte.

Bańki chińskie – na czym polega masaż bańką chińską?

Masaż odbywa się z użyciem chińskich baniek gumowych lub silikonowych. Ich charakterystyczny, beczkowaty kształt oraz prosty mechanizm próżniowy pozwala na zassanie skóry. Stopień intensywności tego procesu reguluje się poprzez gradację docisku, im mocniejszy nacisk na bańkę, tym silniej przylgnie do skóry.

Metodycznie powinno się zaczynać od zastosowania mniejszych baniek i stopniowo z każdym zabiegiem wykorzystywać większe rozmiary. Wynika to faktu, iż taki masaż może być bolesny.

Bańki chińskie – wskazania

Bańki posiadają wiele zastosowań. Przy uwzględnieniu wskazań i przeciwwskazań można spodziewać się zadowalających efektów. Wskazania do masażu z użyciem bańki chińskiej to:
• dolegliwości bólowe związane ze wzrostem napięcia mięśniowego,
• niektóre zespoły bólowe kręgosłupa,
• zaburzenia ukrwienia,
• profilaktyka odpowiedniej trofiki (odżywienia) skóry.

Efekty baniek chińskich zauważono także po zastosowaniu na problemy dermatologiczne. Taki masaż jest bardzo skuteczny na cellulit, rozstępy oraz przy modelowaniu pożądanej sylwetki. Stawianie baniek na nogach przywraca blask i elastyczność skóry. Te właściwości wykorzystuje się także w przypadku zaskórników oraz przy nadmiernym wydzielaniu sebum. Wówczas proponuje się zastosowanie bańki o zdecydowanie najmniejszej średnicy. 

Natomiast stosowanie baniek chińskich w astmie, przeziębieniach czy chorobach układu oddechowego pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Tę właściwość wykorzystywano niegdyś powszechnie w medycynie ludowej, stosując tradycyjne bańki szklane, ogniowe.

Bańki chińskie – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do masażu bańką chińską to:

nowotwory

ciąża

wiek
(zabiegu nie powinno wykonywać się u dzieci przed ukończeniem 12. roku życia ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry)

menstruacja

niektóre choroby skóry

schorzenia przebiegające z upośledzeniem krzepnięcia krwi

żylaki

choroby zakaźne

schorzenia autoagresywne

Zabiegu nie powinno się wykonywać także u osób w wieku podeszłym, ze względu na mocno zmniejszoną elastyczność skóry. Masaż może poskutkować silnym bólem podczas terapii oraz rozległymi krwiakami. 

Zapraszam, skontaktuj się ze mną.
Z serca do serca.